نگاهی به زورخانه های باستانی ایران زمین

نگاهی به زورخانه های باستانی ایران زمین

نگاهی به زورخانه های باستانی ایران زمین

شبکه العالم مستندی در خصوص معرفی زورخانه های ایران با نام «جسم و جان» تهیه و تولید کرده است که از آنتن این شبکه برای علاقمندان عرب زبان دنیا پخش خواهد شد.

مستند «جسم وجان» تولید شبکه العالم به تهیه کنندگی، کارگردانی و تدوین حمزه علیرضایی و تصویر برداری مهدی عاشوری، به سراغ قدیمی ترین زورخانه های کشور رفته و آیین و سلوک پهلوانی ایرانیان را به جهان معرفی خواهد کرد.

این مستند به آداب و سنت های خاص ورزش زورخانه ای خواهد پرداخت. آداب و سننی که با پیروی از پهلوانان و دلاوران افسانه‌ای دوره باستانی و تاسی از پیشوای نخستین شیعیان و جوانمردان، امام علی (ع)، خُلق و خوی مردانگی و مروت و جوانمردی را در ورزش کاران برمی‌انگیزد و نیرو می‌بخشد. این ویژگی‌ها در قالب شعرها و داستان‌هایی به صورت آهنگین و به همراهی«ضرب زورخانه»که مهم‌ترین ساز این نوع موسیقی است، برای برانگیختن ورزش کاران در هنگام ورزش از سوی«مرشد» خوانده می‌شود.

در این مستند، ورزش باستانی و یا ورزش پهلوانی که شامل مجموعه حرکات ورزشی با اسباب و بی اسباب و آداب و رسوم مربوط به آن هاست، نمایش داده می شود. تصاویر بسیار زیبا و دیدنی از حرکات ریتمیک ورزشکاران این رشته از دریچه دوربین العالم برای علاقمندان به تصویر در خواهد آمد.

مصاحبه گر که خود علیرضایی است با مرشد پزشکیان و دو پیشکسوت دیگر در این زمینه گفت و گویی در خصوص تاریخچه این ورزش پهلوانی و آداب آن و نیز ارزش گذاری اخلاقی و معنوی این ورزش انجام خواهد داد و در ادامه آواز خوانی آنها در گود که یکی از آداب این ورزش باستانی است بر جذابیت این مستند می افزاید.

ins2012