چرا افراد علاقه‌مند به نقاشی در زندگی موفق‌ترند

 

چرا افراد علاقه‌مند به نقاشی در زندگی موفق‌ترند

قدمت نقاشی به دوران ماقبل تاریخ بازمی‌گردد. در آن زمان، نقاشی تنها روش برقراری ارتباط میان انسان‌ها بود. به همین دلیل است که ما از طریق نقاشی تاریخ را بررسی می‌کنیم. این نقاشی‌ها در همه‌جا پیدا می‌شوند، گلدان‌ها و دیوار معابد، ظرف‌ها و بسیاری از اجسام دیگر. امروزه نقاشی‌ها جلایافته‌تر، پیشرفته‌تر و هوشمندانه‌تر شده‌اند.

در ادامه ده دلیل به شما ارائه می‌دهیم که بیان می‌کند چرا اl,trفراد علاقه‌مند به نقاشی افراد موفق‌تری هستند.

هنر نقاشی

۱- سلولهای مغز این افراد فعال‌تر هستند.
نقاشی هنری نیست که فقط مختص افراد با استعداد خاص و هنرمندان معروف باشد. محققان، تاثیر این هنر را بر مغز افراد بررسی کرده‌اند. نیمکره‌ی راست مغز ما مسئول تصویرسازی و خلاقیت و نیمکره‌ی چپ وظیفه‌ی امور منطقی را به عهده دارد. هنگامی که نقاشی می‌کنید ۸۰% از نیمکره‌ی راست شما فعال می‌شود. بنابراین زمانی که در حال نقاشی کردن هستیم نه تنها هر دو نیمکره‌ی مغز ما فعال است بلکه ظرفیتش نیز همزمان در حال افزایش است.

۲- حافظه‌ی هوشیار دارند.
آیا می‌دانستید هنر و نقاشی روشهایی درمانی هستند؟ دکتر آرنولد برسکی برنامه‌ای با نام “تنظیم موتور مغز” را ابداع کرده است که در آن از هنر برای درمان بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده می‌کند. نتایج به دست آمده از این روش بسیار شگفت انگیز بود، حدود ۷۰% بهبودی در وضعیت حافظه‌ی این بیماران مشاهده شد. وی بیان می‌کند که طراحی و نقاشی موجب رشد سلولهای مغزی جدید در بیماران مبتلا به آلزایمر می‌شود.

استفاده از این روش‌ها برای افراد نرمال نیز کاربردی است، در واقع نقاشی کردن موجب افزایش سیناپس‌ها در فرستنده‌های عصبی مغز می‌شود، یعنی خاطرات و تجربیات ذخیره شده در مغز شما قوی‌تر، برجسته‌تر و قابل دسترس‌تر می‌شوند.

۳- قدرت تمرکز بیشتری دارند.
هنرمندان در زمان نقاشی کردن به تمرکز نیاز دارند و این امر به آنها کمک می‌کند که قدرت تمرکز خود را بالا ببرند و تنها بر یک موضوع تمرکز کنند.

همانطور که لئوناردو داوینچی بیان کرده است “نقاشی تمامی ده عملکرد چشم را در‌ برمی‌گیرد، تاریکی، نور، جسم و رنگ، شکل و مکان، دوری و نزدیکی، حرکت و سکون.”

از طریق چنین تمرکزی شما می‌توانید جزئیات موجود در اطراف و محیط پیرامون خود را ببینید.

۴- بهتر می‌توانند ارتباط برقرار کنند.
از طریق نقاشی کردن می‌توانید هیجانات گوناگون، افکار و احساسات مشترک خود را بیان کنید. نقاشی کردن، انتخاب یک زمینه‌ی ارتباطی مناسب را توسعه می‌دهد. از طریق نقاشی کردن شما می‌توانید آنچه را احساس می‌کنید، آنچه را می‌خواهید و همچنین ادراکتان را بیان کنید.

برای افراد خجالتی یا افرادی که ناتوانی کلامی دارند نقاشی کردن راهی مناسب برای برقراری ارتباط با دیگران است.

۵- می‌توانند با نقاشی کردن از افسردگی رها شوند.
نقاشی کردن هنری با قدرت شفادهندگی است. همانطور که پیشتر گفته شد نقاشی کردن به عنوان یک روش درمانی برای بیماران مبتلا به آلزایمر و زوال عقل استفاده شده است، این روش همچنین می‌تواند برای درمان افسردگی، اضطراب و اختلال دوقطبی به کار گرفته شود زیرا نقاشی کردن می‌تواند هورمون‌های شیمیایی مفید همچون سروتونین، اِندورفین، دوپامین و نوراپی‌نفرین را در مغز تولید کند.

۶- مهارتهای حرکتی قوی‌تری دارند.
والدین، کودکان خود را از سنین خردسالی با هنر طراحی آشنا می‌کنند حتی پیش از آنکه فرزندانشان قادر به نگه‌داشتن مداد در دست خود باشند. محققان معتقدند که کودکان مهارت‌های حرکتی قوی‌تری را از خود بروز می‌دهند، چون از دست‌ها و چنگ زدن به ابزاری همچون مداد، زغال چوب یا قلم‌مو استفاده می‌کنند و این کار به واسطه‌ی مهارت‌های حرکتی صورت می‌گیرد. ظرفیت کار کردن افزایش می‌یابد در نتیجه تا زمان بزرگسالی مهارت‌های حرکتی آنها بسیار پیشرفت خواهد کرد.

۷- عزت نفس بالایی دارند.
چگونه هنر نقاشی اعتماد به نفس شما را افزایش می‌دهد؟ به فرزند خود بگویید برای شما نقاشی بکشد، هر قدر هم که تصویرش نامفهوم باشد شما آن را به در یخچال خود می‌چسبانید یا آن را به دیوار اتاقش آویزان می‌کنید. این کار شما اعتماد به نفس او را افزایش می‌دهد و تشویق می‌شود که بیشتر نقاشی کند و به تدریج نقاشی‌های بهتری بکشد. همین روش دقیقا برای بزرگسالان نیز موثر است. زمانی‌ که چیزی می‌کشید و دوستش دارید حتما آن را به دیوار آویزان کنید. این کار به شما احساس رضایت می‌دهد و به شما انگیزه می‌دهد که ادامه دهید.

۸- به راحتی با نقاشی کردن استرس خود را کاهش می‌دهند.
در محل کار خود دچار استرس شدید هستید، روی تکه‌ای کاغذ شروع به نقاشی کردن کنید، اینکار به آرام شدنتان کمک می‌کند. نقاشی کردن، مجسمه‌سازی، طراحی کردن همگی کارهایی هستند که با انجام آنها می‌توانید برای لحظاتی از کارهای طاقت‌فرسا و گیج‌کننده فاصله بگیرید و کمی خود را آرام کنید.

۹- با روشی منحصربفرد می‌توانند خود را ابراز کنند.
مزیت مهم نقاشی کردن این است که فرد می‌تواند به گونه‌ای منحصربه فرد خود را ابراز کند. کشیدن افکار و ایده‌ها و یا تراوشات ذهنی‌تان بر روی کاغذ باعث می‌شود خود را در سحطی عمیق‌تر بشناسید. زمانیکه شما در حال کشیدن یک پرتره هستید، رنگهای انتخابی، احساسات شما را نسبت به آن فرد نشان می‌دهد یا زمانیکه منظره‌ای را ترسیم می‌کنید اغراق در رنگ‌ها احساسات شما و تفسیر شما نسبت به دنیا را بیان می‌کند. این واقعا زیباست!

۱۰- اوقات خوشی برای خود خلق می‌کنند.
کاملا واضح است که نقاشی کردن بدون در نظر گرفتن سن و سال، فعالیتی فرح‌بخش است به‌خصوص زمانیکه در محل کارتان هستید. نقاشی کردن پلی به‌ سوی داشتن روابط دوستانه‌ی قوی‌تر است. راهی است که خود را از استرس‌های موجود در محل کارتان رها کنید. خود و گروهی از دوستانتان را تصور کنید که عصر آخر هفته‌ در پارک، در حال نقاشی کردن و شوخی‌کردن و خندیدن از ته دل هستید. تصویر بسیار دل‌پذیری است!

لازم نیست ونگوگ یا پابلو پیکاسو باشید، چیزی که لازم دارید یک کاغذ، یک مداد، رنگ و تعدادی قلمو است. چیزی بکشید و خود را رها کنید، سلولهای مغز خود را تحریک کنید و انرژی خود را بالا برده و لذت ببرید!

asaran