اثر «دیوید هاکنی» میلیون‌ها پوند فروخته شد

اثر «دیوید هاکنی» میلیون‌ها پوند فروخته شد

تابلو نقاشی «اسپلش» از «دیوید هاکنی» ‌ـ نقاش مشهور بریتانیایی ـ در حراجی «‌ساتبیز» به قیمت بیش از ۲۳ میلیون پوند فروخته شد.

سرپوش هنری – به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، این تابلو نقاشی که در سال ۱۹۶۶ و توسط «دیوید هاکنی» خلق شده است پیش‌تر در سال ۲۰۰۶ به قیمت ۲.۹ میلیون پوند در حراجی «‌ساتبیز» فروخته شد و روز گذشته بار دیگر در همان حراجی به عنوان گل سر سبد رویداد آثار هنری معاصر «ساتبیز» به فروش رسید.

اثر «دیوید هاکنی» میلیون‌ها پوند فروخته شد

اثر «دیوید هاکنی» میلیون‌ها پوند فروخته شد

با فروخته شدن این تابلو نقاشی به قیمت ۲۳.۱ میلیون پوند، رکورد سومین اثر گران‌قیمت فروخته‌شده «‌هاکنی» به ثبت رسید.

این اثر دومین تابلو از مجموعه تابلوهای نقاشی «اسپلش»‌ این نقاش محسوب می‌شود که درپی علاقه او به ظاهر آب خلق شده‌اند.

نخستین اثر از مجموعه آثار «اسپلش» این هنرمند در یک مجموعه خصوصی نگهداری می‌شود؛ این در حالی است که سومین اثر از این مجموعه، در «گالری تیت»‌ قرار دارد.

«اِما بیکر»‌ ـ مدیر بخش آثار معاصر حراجی ساتبیز ـ بیان کرد:‌ «این اثر نه‌ تنها به عنوان یکی از آثار هنری مهم کارنامه «هاکنی»‌ محسوب می‌شود،‌ بلکه یکی از آثار بارز جنبش «پاپ آرت»‌ آن دوره نیز به شمار می‌آید.»

«بیکر» همچنین مجموعه‌ تابلوهای نقاشی «اسپلشِ»‌ «دیوید هاکنی» را از نظر شهرت در رده مجموعه تابلوهای «جیغِ» «ادوارد مونک»‌ و «‌گل‌های نیلوفریِ» «مونه» قرار داد.

در سال ۲۰۱۸ تابلو نقاشی «استخر با دو پیکر»‌ این هنرمند به قیمت ۷۰ میلیون پوند فروخته شد و «‌هاکنی»‌ را به گران‌ترین هنرمند زنده تجسمی جهان تبدیل کرد، اما کمی بعد مجسمه «خرگوش» ‌اثر «جف کونز» به قیمت ۹۱ میلیون دلار فروخته شد و لقب گران‌ترین هنرمند تجسمی زنده دنیا را از «هاکنی» گرفت.

asaran