حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز با آثار ایرانی

حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز با آثار ایرانی

حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز با آثار ایرانی

حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز با آثار ایرانی

در حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز سه اثر از منیر شاهرودی فرمانفرماییان، دو اثر از بهمن محصص، دو اثر از منوچهر یکتایی و آثاری از پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرهاد مشیری، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صادق تیرافکن، کامروز آرام و هدیه شفیعی ارائه شده بود که در این بین تنها ۶ اثر به علت ارائه پیشنهادهای آنلاین بیشتر از کمینه و بیشینه در نظر گرفته شده به وسیله حراج ساتبیز به فروش رسیدند.

سرپوش هنری – سال عوض شد؛ ولی کرونا (corona) کماکان خبر اصلی رسانه ها است. سال پیش فراگیری این ویروس بازارهای سینمایی، تئاترها و نمایشگاه های کتاب و کنسرت های دنیا را به تعطیلی کشاند و امسال هم کمر به تعطیلی بازارهای تجسمی بسته است. در یکی، دو ماه قبل ایده های فراوانی برای برگزاری آنلاین رویدادهای فرهنگی مطرح شده و بعضی از آن ها هم اجرا شده است.

برگزاری آنلاین کنسرت های موسیقی، نمایش فیلم در کمپانی های نمایش خانگی و… از این دست رویدادها بود که توانست با استقبال نسبتا قابل توجه مردم روبرو شود؛ ولی هیچ کدام از این رویدادها نتوانست آنقدر که بنظر میرسد اقبال عمومی پیدا کند. در این میان برگزاری حراج های هنری نیز چالشی بزرگ برای دارندگان و فروشندگان آثار هنری بود. اقدام به برگزاری فروش آنلاین در حراجی ها اولین بار از طرف حراجی ساتبیز در روزهای نخستین سال تازه شمسی محک زده شد. این حراجی که عنوان حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز را بر پیشانی داشت، به علت شیوع ویروس کرونا در لندن در این دوره به صورت آنلاین برگزار شد با فروش کلی ۲ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۶۲۵ پوند بکار خود پایان داد. هرچند رقم نهایی فروش قابل توجه بنظر میرسد ، ولیکن وقتی بدانیم فروش قبلی همین حراج برای همین آثار نزدیک به دو برابر این رقم بوده است، آن گاه تفاوت فروش در دوران پساکرونایی را درک خواهیم کرد.

بعضی از کارشناسان معتقد هستند که این رویداد به احتمال بسیار زیاد بر فروش این حراجی در سال جاری میلادی و همچنین فروش سایر حراجی های معتبر آثار تجسمی در روزهای پیش رو اثر خواهد گذاشت و برگزاری آن ها را متوقف خواهد کرد. به نظر می رسد در صورت درستی این پیش بینی، روزهای سختی در انتظار بازارهای هنری جهان است. آنچه روی داد سایت حراج خانه ساتبیز طی اطلاعیه ای اعلام کرد با توجه به دستورالعمل های دولت انگستان، حراج هنرهای خاورمیانه قرن ۲۰ این حراج خانه تعلیق شده است تا به صورت فروش آنلاین از ۲۷ تا ۳۱ مارس( ۸ تا ۱۲ فروردین ماه) برپا شود.

در این حراج ۷۱ اثر از هنرمندان کشورهای ایران، مصر، ترکیه، لبنان، مراکش، عراق، فلسطین و… عرضه شده بود که در این رویداد ۱۷ اثر از ۱۳ هنرمند ایرانی هم حضور داشت. اما با تغییر رویه حراج ساتبیز بعضی از مجموعه داران که مایل به فروش آثار خویش در حراج آنلاین نبودند، آثار خود را از این رویداد خارج کردند و بعضی دیگر از صاحبان آثار هم شرط فروش اثر خود را رسیدن به قیمت کمینه ای که برای آثارشان در حراج در نظر گرفته شده بود، قرار دادند. همین مسئله سبب شد تا نیمی از آثار حراج آنلاین هنر قرن بیستم ساتبیز به فروش نرسد.

البته برگزاری آنلاین حراج ساتبیز باعث شد تا حراج این دوره از هنر خاورمیانه با افت محسوسی روبرو شود؛ چون حراج هنر خاورمیانه ساتبیز در سال ۲۰۱۹ با فروش کلی ۳ میلیون و ۴۸۵ هزار پوند به پایان رسیده بود؛ ولی در این دوره با تنزل بیش از یک میلیون و ۳۰۰ هزار پوندی، با فروش کلی ۲ میلیون و ۱۹۳ هزار و ۶۲۵ پوند بکار خود پایان داد. طبق شرایط پیش آمده در حراج آنلاین هنر خاورمیانه ساتبیز، اما باز هم هنر ایران توانست جایگاه مناسبی را در هنر خاورمیانه برای خود ثبت کند و با فروش کلی ۲۶۸ هزار و ۷۵۰ پوندی تنها ۶ اثر هنرمندان ایرانی، توانست بیش از یک هشتم فروش کلی این دوره حراج ساتبیز را به هنر ایران اختصاص دهد.

گران ترین ها

با کنار رفتن اثر محمود سعید هنرمند فقید مصری( گرا ن ترین اثر این دوره حراج ساتبیز) از حراج آنلاین، تابلو« بلوک ها» محمد ملهی هنرمند مراکشی شگفتی ساز این دوره از حراج شد. این اثر که با نرخ پایه ۵۵ هزار تا ۶۵ هزار پوند عرضه شده بود با فروش ۳۹۹ هزار پوندی رکورددار حراج هنر خاورمیانه ساتبیز در سال ۲۰۲۰ شد. جایگاه دوم هم به هنرمند فقید عراقی محمود صبری تعلق گرفت. از این آرتیست ۷ اثر در این دوره از حراج عرضه شده بود که تنها ۴ اثر او به فروش رسید و تابلو« خانواده ای از کشاورزان» این هنرمند به قیمت ۳۰۰ هزار پوند چکش خورد. اما جایگاه سوم گران ترین آثار حراج خاورمیانه ساتبیز به هنرمند فقید ایرانی بهمن محصص با تابلو« تئیریاس از آینده بیشتر نمی داند» با قیمت فروش ۱۵۰ هزار پوند اختصاص یافت.

آثار ایرانی حراج خاورمیانه ساتبیز

در حراج هنر قرن بیستم خاورمیانه ساتبیز سه اثر از منیر شاهرودی فرمانفرماییان، دو اثر از بهمن محصص، دو اثر از منوچهر یکتایی و آثاری از پرویز تناولی، لیلی متین دفتری، منصور قندریز، مسعود عربشاهی، فرهاد مشیری، فرامرز پیلارام، رضا درخشانی، صادق تیرافکن، کامروز آرام و هدیه شفیعی ارائه شده بود که در این میان تنها ۶ اثر به علت ارائه پیشنهادهای آنلاین بیش از کمینه و بیشینه در نظر گرفته شده به وسیله حراج ساتبیز به فروش رسیدند. بر این اساس از بهمن محصص دو اثر نقاشی و مجسمه به فروش رسید. تابلوی نقاشی این هنرمند با عنوان« تئیریاس از آینده بیشتر نمی داند» که با قیمت پایه ۱۲۰ تا ۱۸۰ هزار پوند عرضه شده بود با نرخ ۱۵۰ هزار پوند فروش رفت. مجسمه« سگ و مرد» این هنرمند هم که با قیمت پایه ۲۵ تا ۳۵ هزار پوند عرضه شده بود با قیمت ۶۸ هزار و ۷۵۰ پوند چکش خورد.

منیر شاهرودی فرمانفرماییان نیز که در این حراج سه تابلو داشت، اثری از مجموعه آیینه های این هنرمند چون به قیمت کمینه ارائه شده نرسید به فروش نرفت و تنها دو تابلوی نقاشی او هم که هر کدام به قیمت پایه ۸ تا ۱۲ هزار پوند ارائه شده بودند با قیمت های ۱۱ هزار و ۲۵۰ و ۱۰ هزار پوند فروش رفتند. اثر بدون عنوان فرامرز پیلارام نیز که با قیمت ۲۰ تا ۳۰ هزار پوند عرضه شده بود با قیمت ۲۲ هزار و ۵۰۰ پوند فروخته شد و اثر هدیه شفیعی نیز که با قیمت ۵ تا ۷ هزار پوند ارائه شده بود با قیمت ۶ هزار و ۲۵۰ پوند فروش رفت.

asaran