یک هنرمند نقاش بر اثر کرونا درگذشت

یک هنرمند نقاش بر اثر کرونا درگذشت

ادمان آیوازیان,اخبار هنرهای تجسمی,خبرهای هنرهای تجسمی,هنرهای تجسمی
ادمان آیوازیان – هنرمند نقاش و معمار – صبح روز پنجم فروردین‌ماه در لندن درگذشت.

سرپوش هنری – زهرا راد، کیوریتور(نمایشگاه گردان) نمایشگاه‌های ادمان آیواریان در گفت‌وگو با ایسنا ضمن تایید این خبر اظهار کرد: ادمان از حدود یک ماه پیش برای بررسی دلیل نوسان فشار خون و سرگیجه‌ به بیمارستان منتقل شد و پس از دو هفته با بروز نشانه‌های تب به بخش جداگانه‌ای منتقل شد. سه روز پیش نتیجه تست کرونای او مثبت اعلام شد و صبح امروز در بیمارستان درگذشت.

ادمان آیوازیان در سال ۱۳۱۰ در خانواده‌ای ارمنی در تهران متولد شد و خیلی زود استعداد خود را نشان داد. از سن سیزده‌ سالگی شروع به طراحی کرد. طراحی‌ها و نقاشی‌های اولیه‌ی او مناظری از طبیعت بودند و زندگی جاری در بازارها و روستاهای اطراف پایتخت ایران. کار او زمانی صورتی جدی‌تر به خود گرفت که یکی از نقاشی‌هایش به یکی از نمایشگاه‌های کودکان یونسکو در سال (۱۳۲۶) راه یافت.

اثر ادمان در سن هجده سالگی به نمایشگاهی گروهی که یک انجمن فرهنگی ارمنی ترتیب داده بود، راه پیدا کرد. او همچنین در نمایشگاه‌های متعدد هنر معاصر شرکت کرد و دو جایزه‌ اول را نصیب خود کرد. اولین نمایشگاه انفرادی او را جامعه‌ ایران آمریکا در سال ( ۱۳۳۵) برگزار کرد. تنها به فاصله‌ی دو سال، ادمان برنده‌ جایزه‌ی نخست نمایشگاه گروهی ایران آمریکا شد. وزارت فرهنگ در سال ۱۹۶۰ به او به خاطر راه یافتن به بی‌ینال ونیز جایزه داد و این موفقیت او را تشویق کرد تا در سال (۱۳۴۴) در گیلدهال لندن در یک نمایشگاه گروهی شرکت کند، اما بیست سال طول کشید تا او بالاخره در سال  (۱۳۶۴) اولین نمایشگاه انفرادی خود را در نیویورک در ماه مه و نیز در تالار گولبنکیان در لندن در ماه نوامبر برگزار کند.

آثار آیوازیان در مساجد، کلیساها، موزه‌ها و بسیاری از اماکن عمومی و مجموعه‌های شخصی نگهداری می‌شوند. او شرکت در بیش از ۴۰ نمایشگاه انفرادی و گروهی را در کارنامه‌ حرفه‌ای خود ثبت کرده است.

ادمان آیوازیان در نمایشگاه‌ها و مسابقه‌های بین‌المللی شرکت داشته که از آن جمله می‌توان مسابقه‌ی بین‌المللی جوانان (سال ۱۳۲۷)، نمایشگاه گروهی هنر معاصر در باشگاه مهرگان (سال ۱۳۳۳ م)، نمایشگاه گروهی بیینال تهران (سال ۱۳۳۶م)، نمایشگاه انفرادی انجمن ایران و آمریکا (سال ۱۳۴۱م)، نمایشگاه انفرادی سالن گیلدهال لندن (سال ۱۳۴۵م)، نمایشگاه انفرادی ایروان ارمنستان(سال ۱۳۶۶م)، نمایشگاه گروهی انجمن هنرمندان آمریکایی و ارمنی بوستون (سال ۱۳۷۲) و نمایشگاه گروهی هلینگ سنتر لندن سال ۱۳۷۷را نام برد.

نقاشی‌های ادمان آیوازیان را می‌توان در محل شرکت نورثروپ در لس‌آنجلس، موزه‌ سن لاتزارو در ونیز، موزه‌ آرام خاچاطوریان در ایروان، موزه‌ مانوکیان در تهران، گالری ملی ایروان، موزه‌ دریایی در کورن‌وال بریتانیا مشاهده کرد. همچنین برخی از  آثارش این هنرمند  در  کلیسای سرکیس مقدس تهران، کلیسای ارامنه آبادان، کلیسای ارامنه‌ی اهواز، شرکت نفت تهران، موزه‌ی ملی و موزه‌ی هنرهای معاصر تهران، موزه‌ی ملی ریاض، موزه‌ی ملی تاریخی عبدالعزیز عربستان سعودی، طرح داخلی مسجد بزرگ فرودگاه ریاض، و… به نمایش گذاشته شده‌اند.

ادمان آیوازیان، چهل سال بعد از مهاجرت به تهران بازگشت و آبان ماه ۱۳۸۹،  نمایشگاهی در آرت سنتر تهران برگزار کرد.

نمایشگاه نقاشی‌های رنگ‌های سرزمین مادری‌ام شهریور ماه ۱۳۹۵ در گالری فرهنگسرای نیاوران برپا شد و آبان ۱۳۹۷ آخرین نمایشگاهی که تهران میزبانی او را کرد در باشگاه آرارات بود.

asaran