هنر انتزاعی چیست؟

هنر انتزاعی چیست؟

هنر انتزاعی یا abstract art به نقاشی ، مجسمه سازی و .. گفته می‌شود که نشان دهنده شخص ، شی یا منظره ای از دنیای واقعی نباشد. و به شیوه‌ای کاملا خلاقانه و پر از ایده‌های ناب خلق می‌شوند در ادامه برایتان طرح‌های زیبایی از این هنر واستفاده ان در منزل را آماده کرده‌ایم با ما همراه باشید.

هنر انتزاعی

هنر انتزاعی یا abstract art به نقاشی ، مجسمه سازی و .. گفته میشود که نشان دهنده شخص ، شی یا منظره ای از دنیای واقعی نباشد.  قابل ذکر است هنرهایی که دنیا را اغراق آمیز یا تحریف شده نمایش میدهند ، مثل سبک کوبیسم و امپریالیسم و …، جز هنر انتزاعی به شمار نمی‌روند چرا که آنها هم نوعی از دنیای واقعی را نشان می‌دهند.

شکل‌ها، رنگ‌ها، خطوط و تصاویری که کارهای هنری انتزاعی می آفرینند قرار نیست تداعی کننده شکلی خاص  یا یادآور چیزی از دنیای خارجی باشند.

هنر انتزاعی در مقابل هنر فیگوراتیو است که از انسان ها و موجودات واقعی الهام میگیرد. در واقع هنر انتزاعی به هر هنری گفته میشود که برداشتی از ذهن انسان از دنیای خارج را نشان دهد که در این دنیا وجود ندارد و تنها از ذهن انسان بیرون می آید.

هنر انتزاعی

هنر انتزاعی

این سبک دربرگیزنده هر سبک هنری دیگر است که ویژگی غیرواقعی بودن را داشته باشد. با این که توضیح این هنر خیلی ساده است اما جدا کردن کارهای هنری انتزاعی از هنر غیر انتزاعی کار دشواری است ، به همین دلیل برخی از کارهای را نیمه انتزاعی نیز مینامند.

آغاز هنر انتزاعی با آثار واسیلی کاندینسکی در سال ۱۹۱۰ اتفاق افتاد. کاندینسکی معتقد بود که رنگ ها احساسات را برمی انگیزند. مثلا در نظر او قرمز نشانه زندگی و اعتماد به نفس بود ، سبز صلح و قدرت درونی را نشان میداد ، آبی عمیق و غیر واقعی بود ، زرد گرم ، هیجان انگیز و در عین حال آزاردهنده بود.

asaran